Atkritumu šķirošana daudzdzīvokļu mājās

Daudzdzīvokļu namu apsaimniekotājiem ir iespēja vērsties Siguldas pilsētas SIA “JUMIS” ar iesniegumu, ka nama apsaimniekotājs piekrīt, ka attiecīgās daudzdzīvokļu mājas pagalmā tiek izveidots publiskais dalītās vākšanas punkts, t.i. dalītās vākšanas konteineri ir pieejami jebkuram Siguldas novada iedzīvotājam.

Publisko dalītās vākšanas punktu atkritumu šķirošanas konteineru tukšošana būs bezmaksas. Savukārt namu apsaimniekotājiem, kuri vēlēsies, lai atkritumu šķirošanai paredzētie konteineri ir pieejami tikai attiecīgā nama iedzīvotājiem, tāpat kā līdz šim tiks piemērota maksa par transporta izdevumiem šķirošanas konteineru tukšošanai.

Klientam ir jānodrošina, lai šķirotie materiāli būtu bez sadzīves atkritumu piemaisījumiem, attiecīgā konteinerā atrastos tikai atbilstošie materiāli. Pretējā gadījumā konteinera saturs nav derīgs pārstrādei un uzskatāms, ka tie ir sadzīves atkritumi un tie tiek izvesti, piemērojot sadzīves atkritumu izvešanas tarifu.

Vislabāk veicas to māju iedzīvotājiem, kurām ir aktīvi māju vecākie vai kuru iedzīvotājiem ir laba komunikācija ar savu namu apsaimniekotājiem. Tādejādi tiek nodrošināta ne tikai konteineru izvietošana, bet cilvēki ir labāk informēti par to, kā pareizi jāšķiro atkritumi un konteineros izmanto tiem paredzētajam mērķim.

Kā uzsākt atkritumu šķirošanu savā mājā?

Mājas vecākais vai apsaimniekotājs sazinās ar Siguldas pilsētas SIA "JUMIS" pārstāvi, ka konkrētā māja vēlas uzsākt atkritumu šķirošanu.

Mājas vecākais vienojas ar pārstāvi, kāda tilpuma konteineri būtu piemēroti konkrētai mājai. Parasti tiek  uzstādīts viens konteiners dzeltenā krāsā 1.1 m3 vieglajam iepakojumam (kartons, plastmasa un metāla iepakojums) un 0.24 m3 stiklam. Ja mājā nav daudz dzīvokļu vai arī nepietiek vietas, kur uzstādīt konteinerus, tiek piedāvāti divi 0.24 m3 konteineri.
Ir iespēja uzstādīt tikai konteineru stiklam vai vieglajam iepakojumam. Uz konteineriem ir uzlīmes ar norādēm, kādi atkritumi metami konkrētajā  konteinerā.

Uzstādot konteinerus, visi mājas iedzīvotāji savā pastkastītē no mājas vecākā vai apsaimniekotāja saņem informāciju, kā pareizi šķirot atkritumus - kādi atkritumi katrā konteinerā metami, ko nedrīkst mest šķirošanas konteineros. Kāpņu telpās nodrošinām arī informatīvus plakātus. Ja nepieciešams  piedalāmies māju rīkotajās kopsapulcēs un stāstām iedzīvotājiem par atkritumu šķirošanu.

 Atkritumi jāšķiro, lai:

  • samazinātu noglabājamo atkritumu daudzumu, līdz ar to  samazinātu atkritumu poligonu vajadzībām nepieciešamās zemes platības;
  • taupītu neatjaunojamos dabas resursus (naftu, gāzi utt.), kurus izmanto, lai iegūtu pirmreizējo materiālu;
  • taupītu enerģiju, jo parasti atkritumu pārstrādes procesiem tās patēriņš ir ievērojami mazāks nekā pirmējo materiālu ieguves procesiem;
  • nepiesārņotu apkārtējo vidi, tādējādi neradītu draudus cilvēka veselībai;
  • Siguldas pilsētas SIA „JUMIS” aicina šķirot, lai samazinātu atkritumu izvešanas izmaksas.
Jumis Skirosanas_instrukcija.png
 

Sāc šķirot jau tagad: meklē tuvāko publisko atkritumu šķirošanas punktu šeit.

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Kontaktinformācija

Tālrunis: 26112288

Lietojot jumis.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Privātuma politiku.