Stikla burku un pudeļu pārstrāde

        Viena tonna otrreizējo stikla izejvielu ietaupa vienu tonnu kvarca smilšu un 250 kg kalcinētās sodas. Tomēr, lai šos resursus ietaupītu, stikla iepakojums ir jāizmet tam paredzētajā atkritumu šķirošanas konteinerā. Svarīgi atcerēties, ka šķirošanai paredzētajos konteineros drīkst mest tikai stikla iepakojumu – pudeles un burkas. Tur nedrīkst mest stikla, porcelāna un keramikas traukus, spoguļus un logu stiklu. Tālāk atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi konteineros izmesto stikla iepakojumu nogādā pārstrādes uzņēmumiem.

        Pārstrādes rūpnīcā vispirms tiek atlasīti visi materiāli, kas nav no stikla. Pēc tam savāktās pudeles un burkas sadauza kaletē – tā rūpniecībā sauc sadauzītu izlietoto stiklu. Kalete tiek apstrādāta ar magnētu, lai aizvāktu palikušos pudeļu metāla vāciņus. Vakuumprocesā tiek atdalīti plastmasas un papīra atlikumi.

       Stikla ražošanai izmanto kvarca smiltis, sodu un kaļķakmeni, bet 30 līdz 40 procentus no kopējās izejvielu masas var aizvietot ar otrreizējām izejvielām. 1550 grādu temperatūrā visas izejvielas tiek izkausētas viendabīgā masā. Tālāk masa tiek novirzīta uz pudeļmašīnu, kur 1200°C temperatūrā īpašās formās top stikla pudeles. Kad pudeles gatavas, tās lēnām atdziest jeb norūdās. Pēc rūdīšanas pudeles aizceļo uz šķirošanu, kur tās automātiski pārbauda. Brāķētās pudeles atgriežas kausēšanas krāsnī. Veselās pudeles tiek iepakotas vakuumā un nosūtītas pudeļu pildītājiem. Pārstrādātai pudelei ir tāda pati kvalitāte kā tai, kas tikko ražota no smiltīm.

Interesanti fakti par stikla pārstrādi:

      Otrreizējās izejvielas jeb stikla kalete kūst zemākā temperatūrā, tās kausēšana patērē mazāk enerģijas nekā stikla ražošana no dabiskām izejvielām: viena no pārstrādātā stikla ražota pudele nodrošina enerģijas ietaupījumu, kas ļauj 100 W lampiņai degt četras stundas.

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Kontaktinformācija

Tālrunis: 26112288

Lietojot jumis.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Privātuma politiku.