PET pudeļu pārstrāde

       Savs dzīves cikls ir ne vien cilvēkiem un citiem dzīviem organismiem, bet arī otrreiz pārstrādājamajiem materiāliem, piemēram, PET pudelēm. Ja viss notiek kā paredzēts, to dzīve ir mūžīga, – vispirms tās nonāk pie patērētājiem, pēc tam pie atkritumu apsaimniekotājiem, un, ja ir pareizi sašķirotas, tad otrreizējās pārstrādes uzņēmumos PET pudeles atdzimst otrai dzīvei, un viss sākas no jauna.

 1. Ķīpās sastīpotas sašķirotās PET pudeles atkritumu apsaimniekotāji nogādā „PET Baltija” rūpnīcā Jelgavā. Otrreizējai pārstrādei paredzētās pudeles ved ne tikai vietējie atkritumu apsaimniekotāji. Tās tiek ievestas arī no ārzemēm (Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas un citām valstīm), lai nodrošinātu rūpnīcas darbam nepieciešamo pudeļu daudzumu.
 2. Uz konveijera lentes pudeles atdala no dažādiem piemaisījumiem, kā arī sašķiro pēc krāsām. Šo darbu veic ar rokām. Cilvēku izdomai nav robežu – pudelēs, ko atkritumu apsaimniekotāji nogādā „PET Baltija”, var atrast visdažādākās lietas: akmeņus, metāla gabalus, naglas, pat medicīniskās šļirces. Tas viss nedrīkstētu atrasties PET pudelēs, jo šie piemaisījumi var sabojāt smalcināšanas iekārtu asmeņus.
 3. Rūpnīcas iekārtās PET pudeles tiek sasmalcinātas pārslās. Tam seko intensīva pārslu karstā mazgāšana, kuras laikā notiek izšķīdušo pudeļu etiķešu atdalīšana, skalošana, nostādināšana un žāvēšana. Tad no pārslām atdala putekļus, lai piemaisījumu procents tuvotos nullei.
 4. PET pudeļu otrreizējās pārstrādes procesa galaprodukts – gatavās, uz līnijas saražotās PET pārslas, kas paredzētas eksportēšanai. No vienas pudeles var iegūt 35 - 40 gramus pārslu. Pārslu krāsa atkarīga no PET pudeļu krāsas: no caurspīdīgām pudelēm iegūst caurspīdīgas, no zaļām – zaļas, no zilām – zilas PET pārslas.
 5. Visbeidzot PET pārslas tiek sašķirotas pēc krāsām, iepakotas un sagatavotas eksportam. 95 % „PET Baltija” saražoto pārslu nonāk Eiropas Savienības valstīs, kur tās galvenokārt izmanto poliestera šķiedras ražošanai. No šīs šķiedras ražo apģērbus (T-kreklus, ziemas jaku pildījumu), automašīnu gaisa filtrus un iekšējo sēdekļu apšuvumu, puķupodus un citus izstrādājumus. Protams, PET pārslas izmanto arī jaunu PET pudeļu ražošanai. Šī tehnoloģija ir sarežģītāka, jo ietver specifiskas pārtikas prasības. Kas notiek tālāk? Jaunās PET pudeles cilvēki izlieto, un, ja tās tiek šķirotas, process var sākties no gala.

 Dati un fakti par PET pudelēm:

 • PET pudele patentēta 1973. gadā.
 • Pirmo reizi tā otrreiz pārstrādāta 1977. gadā.
 • PET ir otrs vērtīgākais atkritumu plūsmas materiāls aiz alumīnija.
 • PET pudeles ir otrreiz vislabāk izmantojamie plastmasas izstrādājumi.
 • Sadedzinot PET, izdalās dioksīns, kas ir indīga un kancerogēna viela. Īpaši kaitīgi dioksīns iedarbojas uz aknām, reproduktīvo un imūnsistēmu, kā arī nervu un endokrīno sistēmu. Dioksīns no organisma neizdalās, bet gan uzkrājas tajā!
 • Ar PET sadedzināšanu apkārtējai videi ļaunums netiek nodarīts tikai tad, ja tās sadedzina vismaz 1200˚C karstumā speciālās krāsnīs, kas aprīkotas ar piemērotu filtru sistēmu. PET pudeles nekādā ziņā nedrīkst dedzināt mazdārziņā, mežos, pļavās un citur dabā.
 • No otrreiz pārstrādātajām PET pudelēm var ražot visdažādākos produktus. Piemēram, no 27 pārstrādātām PET pudelēm var izgatavot vienu džemperi.
 • Nesasmalcinātas PET pudeles tiek izmantotas t. s. polimērbetona izstrādājumu ražošanai. Piemēram, viena bruģa ķieģeļa izgatavošanai nepieciešamas 10 PET pudeles.
Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Kontaktinformācija

Tālrunis: 26112288

Lietojot jumis.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Privātuma politiku.