Papīra pārstrāde

       Celulozes šķiedras ir iespējams pārstrādāt līdz pat septiņām reizēm, tādēļ ir svarīgi pārstrādei derīgo papīru – avīzes, žurnālus, biroja papīru, kartona kastes u.c. – izmest atkritumu šķirošanas konteinerā. Par tālāko papīra ceļu uz pārstrādi parūpēsies vietējais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums. Tas savāks šķirošanas konteineros iemesto papīra, kartona iepakojumu, nogādās to uz šķirošanas līnijām, kur atdalīs nederīgos materiālus. Pāršķirotais kartons un papīrs pēc tam tiks sapresēts ķīpās un nogādāts pārstrādes uzņēmumiem.
Ķīpas ar sašķiroto papīru mērcē lielās tvertnēs un sadala šķiedrās. Šajā procesā pievieno dažādas vielas, lai tintes un tipogrāfijas krāsas daļiņas, sākot atdalīties no šķiedrām, tām vairs neliptu klāt. Māli, kas pievienoti papīra ražošanas procesā, papīru pārstrādājot, palīdz atdalīt drukas krāsas un tinti.

     Tālāk tiek veikta tā sauktā attintēšana – ķīmisks process, kurā attīroši līdzekļi vairākkārtējos ciklos atdala piejaukumus (papīra papildinājumus, pārklājumus, tinti) no ūdenī izšķīdinātā papīra putras. Lai uzlabotu papīra baltumu un tīrību iespiedpapīra ražošanā, celulozi attintē uzpeldināšanas iekārtā, kur pulpas šķidrumam pievieno kalcija ziepes un pūš caur to gaisu. Krāsvielas pielīp gaisa burbulīšiem un paceļas šķidruma virspusē, kur tās noputo un nosmeļ. Kad krāsvielas ir aizvāktas, šķiedras balina ar ūdeņraža peroksīdu. Pārējie papīra piejaukumi – līme, skavas un saspraudes nogrimst, un šo nogulšņu kārtu sadedzina vai aizved uz izgāztuvi. Vairākos ciklos šķiedras pakāpeniski tīra, attintē no tipogrāfijas krāsām, sijā un filtrē, līdz tās ir derīgas papīra ražošanai.

      Balta papīra atgriezumiem attīrīšana nav vajadzīga vai arī nepieciešama nelielā apjomā, un tos var izmantot kā celulozes aizvietotāju. Atkarībā no ražojamās papīra šķirnes pārstrādājamā papīra šķiedrām piejauc svaigu koka šķiedru celulozi.

       Pārstrādāto celulozi nosūta uz izejvielu sagatavošanas daļu, kur to apstrādā (tāpat kā koka skaidas, ražojot jaunu papīru). Papīra ražošanas procesa beigās no izejvielām, kas citādi būtu piepildījušas izgāztuves, palielinot to platību, tiek radīts jaunais papīra produkts.

      Otrreizēji pārstrādājot, papīru un kartonu izmanto gan iepakojuma, gan citu papīra izstrādājumu ražošanai. Pārstrādes ciklu skaits ir ierobežots, jo ar katru no tiem pasliktinās materiāla mehāniskās un apdrukas īpašības (koka šķiedras ir pārstrādājamas sešas reizes, katrā no tām samazinās šķiedru garums).

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Atkritumu šķirošanas vietas Siguldā

Kontaktinformācija

Tālrunis: 26112288

Lietojot jumis.lv vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai saskaņā ar mūsu Privātuma politiku.